30. Best Model Of The World-Dünyanın En İyi Mankeni Final Yarışması, 11 Aralık Pazartesi gecesi modanın başkenti Paris’te Theatre du Gymnase Marie Bell’de gerçekleşti.

Uluslararası bir organizasyon olan ve önceki senelerde Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Deniz Akkaya ve Ebru Ürün, Çağatay Ulusoy gibi starları podyum ve televizyon dünyasına kazandıran 30. Best Model of the World yarışması; Sibel Tüzün, Ece Gürsel ve Robert Bams'ın sunumuyla Paris Theatre du Gymnase Marie Bell’de Fransız sosyetesi, çok sayıda modacı ve seçkin davetlinin katıldığı muhteşem bir galayla yapıldı.

5 kıtadan gelen 47 mankenin katıldığı yarışmanın defilesi Stephane Rolland, Yıldırım Mayruk, Fevziye Çamer, AliseNuera-BY Alper Aslanoğlu, Rufat İsmayil ve Abdullah Kiğılı kreasyonlarıyla yapıldı, yarışmacılar ayrıca Argento mayolarıyla podyuma çıktılar. Şevval Sam, Enrico Macias, Corrine Hermes, Anne Marie David (Eurovision’ da birinci olduğu şarkılarla), yarışmada sahne aldılar. Sibel Tüzün ve Ece Gürsel de şarkılarıyla geceye renk kattı.

Theatre du Gymnase Marie Bell’de gerçekleşen gecede Fransız sosyetesi ve moda dünyasının önemli insanlarının meydana getirdiği uluslararası bir jüri 30. Best Model of The World Yarışmasının birincilerini seçtiler.

Gecede Christine Haydar, Kont Philip de Fonteux, Günay Musayeva, Christophe Carrere, Anne Marie David, Orlando Gigliotti, Onur Seyit Yaran, Gizem Kayalı, Rufat İsmayil, Op. Dr. Bülent Cihantimur, Elexus Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Nisa Ersoy, Stephane Rolland, Fevziye Çamer, Gül Ergi, Ayşegül Kayabay, Almila Özerman, Muammer Kapucuoğlu, Alper Aslanoğlu, Enrico Macias, Corrine Hermes, Güngör Bayrak, Jacques Bertin, Şevval Sam, Hind Joudar, Angaji Haif, Max Guazzini, Murat Atik jüri üyeliği yaparken, jüri komiserliğini Av. Erdoğan Sezgin yaptı.

Otuz yıl önce Best Model jürisinde olan Güngör Bayrak ve Masimo Garcia yıllar sonra tekrar bir araya geldiler. Paris Büyükelçisi Hakkı Musa ve eşi Tülay Musa, Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi Damla Tantekin, Dr. Fıtrat Demir Önger ve eşi Françoise Önger, Pacha Tur’un sahibi Mümtaz Teker ve eşi, Onnik Çubukçiyan ve ailesi, Binhan Berkman, İnci Soyer, Nurkan Tekelioğlu da konuklar arasındaydı.

Ayrıca Ece Gürsel ve Enrico Macias’ın doğum günleri olması nedeniyle sahnede tüm yarışmacılar “bon d'être né” (iyi ki doğdun) şarkısını söyleyerek sanatçıların bu güzel gününü de kutladılar.

Düzenlenen görkemli gala gecesinin sonunda dünyanın beş kıtasından gelerek podyuma çıkan 22 kız 25 erkek yarışmacı arasından;
Kızlarda Türkiye’den Aslıhan Karalar,erkeklerde Sri Lanka’yı temsil eden Januka Rajapaksha “Best Model of The World” birincisi seçildiler.

Tiyatronun altı katı da tıklım tıklım doluydu ve 600 kişilik salona yaklaşık 700 kişi geldi.

Best Model of The World otuzuncu yılında yine zirveyi yakaladı.

Yarışmada,

-İkinciliği; kızlarda Thaliand-Natsupa Thiansri, erkeklerde Türkiye-Efe Sorarlı

-Üçüncülüğü ise; kızlarda Gabon- Laurette Pea, erkeklerde Danimarka’lı model Gregory Oplynus kazandı.


30 Yıl önce İstanbul'dan dünyaya merhaba demiştik. Medeniyetlerin beşiği, turizm cenneti, bir hoşgörü ülkesi olan Paris'te bu gece 50 ülkenin mankeni buluşuyor.

Best Model of the World "Dünyanın En İyi Mankeni" yarışması moda ve tekstil dünyasının vitrini olan mankenlerin zerafet yeteneklerinin değerlendirildiği uluslararası bir organizasyondur.

Bugüne kadar 145 ülke, 2180 bay ve bayan mankenin katıldığı "Best Model" yarışması 30. yaşını dolduran dünyanın ilk ve tek uluslararası model organizasyonu olup bir Türk markasıdır.

"Best Model" Paris'in tüm Haute Couture moda evleri, dünyaca ünlü top modelleri, jet sosyetesi, şapkanın şairleri, mücevherden aksesuara, kuaförlerden makyaj ustalarına, Pret-a Porter Delux'den mayo markalarına kadar her birinin zirvede yarıştıkları bir prodüksiyondur.

İlk yıllarımızda TRT ve Kanal6 ekranlarında izlenme rekorları kıran "Best Model" onuncu yılında Kanal D, daha sonraları Star TV ve TV8'den canlı olarak yayınlanmıştır.

"Best Model of the World" yarışmasına emek veren her ülkenin temsilcisine, yarışma gecesini hazırlayan başta sanat yönetmenimiz olmak üzere bize gönül veren tüm arkadaşlarıma başarılar diliyor, onların özverili çalışmalarını içtenlikle kutluyorum.

Beş kıtadan gelen modellerimize şans dilerken, hayatta her istediklerinin gerçekleşmesini ve yaşamlarının "İstanbul" kadar muhteşem olmasını diliyorum.

Best Model Of The WorldOnur Seyit Yaran (Türkiye)Joy Akpokiniovo (Nijerya)

First Runner-UpOkan Demirok (Sırbistan)Gizem Kayalı (Türkiye)

Second Runner-UpKhaan Roland (Almanya)Valerie Breemans (Belçika)

Best PhotomodelOliver Somers (Hollanda)Jirjane Danag (Filipinler)

Best GentelmanBrian Rodriguez (Belçika)

Best GraceMercan Kerman (Kıbrıs)

BEST EUROPE
Bay : Axel Lenaerts (Lüksemburg) / Bayan : Maria Emmi (Finlandiya)

BEST ASIA
Bay : Akymrat Ayliyev (Türkmenistan) / Bayan Chatmuangpak Chanokpimmada (Tayland)

BEST AFRICA
Bay : Flavien Buche (Demokrotik Congo Cumhuriyeti) / Bayan : Leena Shandondola (Namibya)

BEST MEDITERRANEAN
Bay : Berk Beysoydan (Kıbrıs) / Bayan : Beleb Bayda Bouiaina (Fas)

BEST AMERICA
Bay : Axel Alejandro (Meksika) / Bayan : Erica Judith Gomez Cruz (Meksika)

BEST PRINCESS
Bayan : Mercan Kerman (Kıbrıs)

BEST PRINCE
Bay : Chonnakorn Somsri (Tayland)

BEST TOURISM
Bay : Faraz Ghalebalamdari (İran) / Bayan : Irina Vazirova (Rusya)

BEST CHARM
Bay : Adem Muriç (Karadağ) / Bayan : Zahra Garakhanova (Azerbaycan)

BEST FRIENDSHIP
Bay : Diego Haber (Malta) / Bayan : Gunel Shizaliyeva (Ukrayna)

BEST SWIMSUIT
Bay : Irakli Datukkishvili (Gürcistan) / Bayan : Aurelie Finders (Hollanda)

BEST CATWALK
Bay : Yusif Jafarli (Azerbaycan / Bayan : Pamela Orizu (Gana)

BEST PROMISING
Bay : Gabriel Fraipont (Kongo) / Bayan : Melissa Ghysels Naressa (Kongo)

BEST SMILE
Bay : Mohamad Chamma (Lübnan) / Bayan : Rosie Chandler (İngiltere)

BEST PHYSICS
Bay : Corentin Blanche (Kanada) / Bayan : Lauren Julia Byrne (Avustralya)

BEST PRESS
Bay : Yusif Jafarli (Azerbaycan) / Bayan : Mercan Kerman (Kıbrıs)

BEST FACE
Bay : Olivier Somers (Hollanda) / Bayan :Malta: Francesca Mifsud (Malta)

BEST MODEL AVRUPA BİRLİĞİ YARIŞMASI

Best Model Avrupa Birliği yarışması 15 Kasım 2015 Pazar gecesi Belçika'nin başkenti Brüksel'de Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi Salonları’nda gerçekleşti.

Sibel Tüzün ve Robert Bams'ın sunduğu gecede 18 Avrupa ülkesinden 40 yarışmacı ilk Best Model Avrupa Birliği unvanını kazanmak için yarıştı.

Kadınlarda Kongo asıllı Belçika'lı Miriam Mawule'nin birinciliği ile sonuçlanan yarışmada, erkeklerde bu yılın Best Model Türkiye birincisi olan Yılmaz Kunt birinciliği kazandı.

Jüri ozel ödülünü ise kadınlarda Best Model Türkiye birincisi Yağmur Ay, erkeklerde Ömer Samet Kurtulmuş kazandı.

Türk ekibinin bir diğer üyesi olan Özge Hoşgör’ün Best Catwalk ödülünü kazandığı yarışmada Erkan Özerman jüri başkanlığı yaparken, Güngör Bayrak, Erol Albayrak, Ataberk Oral on beş kişilik uluslararası jüri üyelerinin arasındaydı. Gece Türk ekibinin büyük bir başarısıyla sonuçlandı.

Gecenin en büyük esprisi "Türkiye Avrupa Birliği’ne moda ve modellik yolu ile girdi" denildi.

24. BEST MODEL OF THE WORLD